10 Ways to Save Money on Campus and Get More Energy

10 Ways to Save Money on Campus and Get More Energy

As a college student, I'm always looking for ways to save money.  Below are ten ways to help your budget, while giving you a healthy boost of clean caffeine:

  1. An average of $100 per month is spent on coffee at your local coffee shop on campus. Something that we don’t normally think about is what we could be spending all that money on instead of $3.50 for a Large Vanilla Latte. Using pureLYFT, you can get that same caffeine shot for $2.00 a day. Only it is all-natural, zero-calories, and contains clean caffeine.
  2. When thinking of the terms ‘college’ and ‘budget’ in the same sentence, a minor freak attack happens. You can get a 12 pack of pureLYFT for $22.50 and get your daily dose of clean caffeine for only $1.88 while buying in bulk. Talk about a caffeine solution that helps with budgeting!
  3. Gatorade packages are a minimum of 80 calories each. OUCH! I’ll take the ZERO calorie pureLYFT any day.
  4. Who wants to waste money on caffeine pills just to get the jitters because you don’t understand the recommended dosage; when you can use pureLYFT and get just the right amount of energy to keep you going?
  5. pureLYFT is portable without a to-go cup, because the stick itself is to-go. There is no need to buy to-go cups for your morning coffee and have them left behind during the day in class, at the library, or at the gym.
  6. Protein powder for energy is very expensive, along with the protein shake cup that you need to purchase. Then, the brand continues to get you to buy their other products that are pre and post-workout. pureLYFT is one easy stick and can be used before, during, or after a workout.
  7. Let's talk about “Red Bull and vodka." There is absolutely no need to buy extra beverages for the same effect pureLYFT can give you. And the stick has easier access; just pull off the label and mix it into your favorite drink. There is no need for excess mixes.
  8. Buy in bulk...YAY! There’s more of an upfront cost to buying in bulk. But, it will almost always save you money in the long run. Buy 24 sticks for only $38 and get that cost down to $1.58 each.
  9. Who says things are never free? Well, they aren’t, BUT our promo code will save you 25% off and give you free shipping if you use this code: udellyft
  10. pureLYFT can be put into anything and turn it into a masterpiece. Personally and recommended to all, add pureLYFT in your early morning smoothies to start your day with healthy nutrients, and a clean caffeine boost.  It's a 2-for-1 deal if you ask me!
     
    If you are interested in pureLYFT, you can purchase a pureLYFT 6-pack or 24-pack today!  Don't forget to use the 25% off coupon code: udellyft
    Blog post written by Mackenzie McMahon, Brand Ambassador for pureLYFT.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published